Proč Tě bolí záda? Máš slabý střed těla

Máš slabý střed těla! Měl/a by jsi ho zpevnit. To bude jediná příčina, proč Tě bolí záda… Dostaneš pár cviků, které budeš pravidelně cvičit a bolest zad se už nikdy neobjeví… Jojo, to by byla hezká pohádka a utopie 🙂 Bohužel to takhle jednoduché není a může se za tím skrývat více faktorů. 

Jedna věc je ta, že každý jsme jiný, v jiné životní situaci a spouštěčů bolesti může být tak několik. Druhá stránka je, že jakmile přijdete na cviky a nástroje, které Vám pomáhají eliminovat bolesti (nejen) zad, ještě neznamená, že se bolest už nikdy nevrátí. Pokud budeme celý den stát na místě, s největší pravděpodobností se ta bedra ozvou. Pokud budeme celý den na treku v horách, budou nás ty nohy nejspíše bolet. Pokud budeme celý den sedět v jedné strnulé pozici, tak ano, záda se s největší pravděpodobností přihlásí o slovo.

Jde o to porozumět více svému tělu, své bolesti a mít nástroje, jak ji eliminovat nebo odstranit pro daný moment. Také můžeme daná doporučení, která nám fungují, aplikovat pravidelně, abychom tak mohli preventivně předejít bolestem.

Bolest je tu, aby nám ukázala, že něco není v pořádku a upozornila nás, abychom třeba změnili danou pozici, ve které už pět hodin sedíme a nebo že si máme dopřát trochu odpočinku pokud už máme v nohách několik kilometrů. Popřípadě nás upozorňuje na nějakou dlouhodobou nerovnováhu v těle. Důležité je vnímat své tělo, umět s ním pracovat a pochopit ho 🙂

A teď zpátky k tomu, proč ta záda teda bolí? 

S bolestí zad se setká většina populace během života. Bolest ovlivní jedince nejenom po fyzické, ale i psychické stránce. Chronická bolest významně ovlivňuje každodenní aktivity a tím může snižovat i kvalitu života. 
Příčin obtíží je několik. Náš životní stylnevhodné návyky jsou nejčastější příčinou bolestí pohybového aparátu, a to i chronických a intenzivních bolestí. Ukážeme si několik faktorů, které bolest zad ovlivňují:

  • Slabé, ztuhlé tělo a nedostatek pohybu
  • Nekvalitní opora chodidla a špatné držení těla
  • Jednostranné zatížení
  • Špatný dechový stereotyp
  • Snížená vnímavost svého těla
  • Psychické zatížení a psychosomatika
  • Nekvalitní spánek 
  • Strach z bolesti
  • Špatné stravovací návyky
  • Menstruační potíže
  • Nadváha
  • Nemoc, prochladnutí...

Chci Vám tím jen ukázat, že nic není černobílé a člověka ovlivňuje hodně věcí. Tím, že jsme každý jiný, tak je normální, že někomu pomůže toto, někomu zase něco jiného. Nicméně nezoufejte, když zrovna jeden nástroj Vám nepomůže a zkuste hledat dále a kombinovat je. Teď si trochu více povíme o některých příčinách.

Málo se hýbeme, hodně sedíme a s tím se mění držení těla

Dnešní, moderní doba jde neustále dopředu a přináší nám mnoho inovací a pokroků. Bohužel to také znamená, že více sedíme a zapomínáme na pohyb, i ten nejpřirozenější. Těla tuhnou, jsou slabá a můžou se postupně objevit bolesti pohybového aparátu.

Chápu, že každý nemá prostor věnovat pohybu x hodin týdně a ani třeba nechce. To je naprosto v pořádku. ALE! Je fajn si uvědomit, že pohyb neznamená být pouze zavřený 5x týdně v posilce na 2 hodiny. Pokud to tak máte, baví Vás to a časově zvládáte, tak je to skvělý! Ale pokud jste třeba maminka s dětmi, kdy ten svůj čas musíte dělit už nejen mezi sebe nebo manažer, který pracuje přesčasy a nestíhá, tak je fajn se zaměřit na celkový pohyb v průběhu dne a začít postupně. Pokud to jde, zkuste vyměnit pár zastávek autobusem za chůzi. Pokud dojíždíte autem (a zase, je to možné) zastavte na vzdálenějším parkovišti, abyste do práce nebo do vašeho cíle protáhli tělo chůzí. Jak na zdravou chůzi najdeš v mém online programu.

Dalším skvělým pomocníkem pro ztuhlé tělo je mobilita, která Ti pomůže se rozhýbat a zároveň se cítit lépe. Mobilita může být i silovějšího charakteru, poněvadž nechceme mít jen krásně protažené tělo, ale zároveň i silnéstabilní, aby zvládalo běžné denní činnosti jako je zvedání a přemisťování věcí, hraní si s dětmi a nošení, uklízení, dobíhání autobusu, zahradničení, zimní náledí atd… V rámci mobility se můžeš inspirovat u mě na instagramu, kde je spoustu pohybových tipů, které můžeš zkusit zařadit a uvidíš, jak se budeš cítit lépe 🙂 V rámci nabitých dnů nebo po ránu můžeš využít minutovou mobilitu, která Ti opravdu nezabere mnoho času a tvé tělo Ti poděkuje. 

Zkus pohyb zařadit i v průběhu dne. Pokud máš sedavou práci a sedíš 8 hodin denně, tak ani sebelepší židle, napřímení těla a ergonomie pracovního prostředí Tě nespasí. Je potřeba tělo dostat do pohybu a dávat mu pravidelnější impulsy, aby se rozhýbalo. Tím doporučuji často měnit různé pozice sedu, zařadit rychlou mobilitu na rozhýbání hrudníku i kyčlí, která se dá dělat třeba i na židli, a zároveň vstávat, když to jde. Dojít si pro vodu, na toaletu, případně pracovat i ve stoje, pokud to dané prostředí umožňuje. 

Zkus si dát pár úklonů a rotací páteře, než se uvaří voda na čaj nebo kafe. U čištění zubů si zkus promíčkovat chodidlo. Čekáš na autobus na zastávce? Výborně, zkus si zahýbat s prstama na noze. Zdravé a funkční chodidlo ovlivňuje celé tělo a více se o něm dozvíš v mém online programu: Zdravonožka. Koukáš večer na telku? Kecni si na zem a rozhýbej kyčle ve dřepu nebo v šikmém sedu. Máš homeoffice a už Tě bolí mezi lopatkami? Pojď na zem a udělej si pár kočkokroužků pro rozhýbání hrudní páteře. Pak naskoč do mědvěda, ať posílíš nejenom střed těla (core), ale i stabilitu ramen a kyčlí. Bolest zad ustoupí a bude se Ti pracovat zase o trochu lépe 🙂

Své klienty učím vědomému pohybu a aby naslouchali více svému tělu… ale taky jsem v tomhle realista a chápu, že někdy prostě není čas nebo chuť na hodinový trénink. Proto v tomhle případě udělají velkou parádu pohybové návyky v průběhu dne a rychlomobility, na které si najde čas opravdu každý, jde pouze o priority 🙋‍♀️

Pohyb může výrazně pomoci a eliminovat, případně úplně odstranit, bolesti pohybového aparátu, proto ho nepodceňuj 🙂 Zkus se zaměřit na svůj průběh dne a postupně do něj zařaď pohybové návyky, jako je pravidelnější chůze a mobilita pro rozhýbání těla.

V dalším článku se podíváme podrobněji na další faktory, které jsme tu zmínili a ovlivňují bolesti (nejen) zad. Jakmile dočteš tyto řádky, rovnou vyskoč na nohy a pojď se trochu rozhýbat. Tipů na mobilitu máš ode mě dostatek z prokliků na můj Instagram, ale pokud by Ti to nestačilo, pojď si semnou dát 20 minutovou vedenou online lekci, která je ZDARMA a můžeš si ji zacvičit i z pohodlí domova 🙂

Děkuji za Tvůj čas a těším se příště!
S láskou k pohybu, D.

Domča Vavroušová
Lektorka ZDRAVÉHO a FUNKČNÍHO pohybu a autorka online programu Zdravonožka
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.